Hackerovi sa podarilo rozlúsknuť SSL
Šifrovanie SSL pre komunikáciu medzi serverom a klientom bolo doposiaľ považované za úplne bezpečné. Pracovník Bellových laboratórií však našiel spôsob, ako ho rozlúsknuť behom niekoľkých dní. Na server je potrebné poslať približne milión špeciálne pripravených požiadaviek a odchytať jeho odpovede, analýzou ktorích je možné dekódovať prenos a tým pádom samozrejme získať prístup k šifrovaným dátam na serveri. Na dosiahnutie takéhoto cieľa je nutné vlastniť vysoko výkonné počítače v takmer laboratórnych podmienkach. V internetovskej praxi je pravdepodobnosť úspechu takéhoto útoku minimálna, avšak firmy Netscape, Microsoft a RSA sa napriek tomu rozhodli reagovať a pripraviť softvérovú ochranu proti útoku, nech už je jeho hypotetická úspešnosť akokoľvek malá.

Užívateľom sa apgrejdovať nechce
Rôzne prieskumy a štatistické prehľady logov WWW serverov jasne napovedajú, že užívatelia majú apgrejdov webovských prehliadačov už plné zuby. Podľa prieskumu spoločnosti IDC do konca minulého roka prešlo z verzie 3.x na verziu 4.x 26,8% užívateľov Navigátora a 31,8% užívateľov Explorera. Príčiny apgrejdovacej nevôle sú rôzne. Prvoradá je, že ľudia používajú to, s čím z hľadiska svojich potrieb vystačia. Ďalej vládne neochota zaoberať sa dlhým sťahovaním veľkých súborov a obava z následkov inštalácie nového prehliadača, a napokon väčšina užívateľov nevidí v nových verziách nič prevratné.

Windows NT 5.0
Microsoft je na najlepšej ceste k zverejneniu druhej beta verzie operačného systému Windows NT 5.0. Podľa riaditeľa marketingu pre Windows NT, Mike-a Nasha, Microsoft plánuje aj betu 3 a následné zverejnenie takzvanej RELEASE CANDIDATE verzie ešte pred uvedením finálnej verzie. Obdobie vydania nových verzií nie je známe, podľa expertov sa však predaj finálnej verzie môže začať až niekedy v druhej polovici roku 1999.

IBM a APACHE
Firma IBM, doteraz odoberajúca software pre web od spoločnosti Netscape, použila k tvorbe svojho nového produktu WEBSPHERE technológiu WWW servera APACHE. Jedná sa o softvér, ktorého použitie je vhodné v oblasti obchodu via Internet. IBM prislúbila úzku spoluprácu s týmom dobrovoľníkov, ktorí sa podieľajú na vývoji, čo môže znamenať jasné víťazstvo servera Apache nad ktoroukoľvek inou implementáciou WWW servera.

Adaptec podporuje free softvér
Firma Adaptec sa rozhodla podporiť voľne šíriteľné operačné systémy tým, že bude poskytovať hardvérové detaily na výrobu ovládačov na svoje produkty. Chce tak zabezpečiť, že aj voľne šíriteľné operačné systémy budú mať možnosť implementácie vysokokvalitných produktov.

AOL kúpil Miriabilis
Najväčší provider v USA kúpil izraelskú firmu Miriabilis -- autora známeho komunikačného softvéru s názvom ICQ. Okrem toho začali vznikať GPL implementácie ICQ ako napr. micq. Prvý problém, ktorý bude musieť AOL vyriešiť je takmer nulová bezpečnosť ICQ.

Communicator 4.5
Súperenie firiem Netscape a Microsoft na trhu s prehliadačmi je naďalej v plnom prúde. Po rozhodnutí odvolávacieho súdu, že Microsoft je napriek sťažnostiam oprávnený integrovať Explorer do Windows98, sa Netscape ocitlol v ťažkom boji o podiel na trhu. Úlohou Netscapu je teraz vyrobiť Communicator tak kvalitný, aby si ho užívatelia boli ochotný nainštalovať aj keď už majú Explorer pripravený na spustenie. Nová beta verzia Communicatora 4.5, dostupná začiatkom júla sa bude snažiť práve o toto. Medzi novinky sa zaradia nasledovné vlastnosti prehliadača: podstatne jednoduchšia inštalácia a údržba, správa všetkých inštalácií na sieti z jedinej pracovnej stanice, smart browsing a podpora pošty na viacerých počítačoch súčasne.

Mesiac stabilizácie Linuxu
Finálna jadro 2.0.34, Red Hat 5.1, Apache 1.3.0, KDE 1.0, PHP 3.0, DDD 3.0 -- to sú všetko produkty, ktoré po väčšinou dosť dlhých beta fázach konečne prešli do stabilnej podoby. Nové jadro Linuxu 2.0.34, ktoré ,,zostabilnil'' stále čoraz známejší Alan Cox, obsahuje konečne podporu FAT 32. Tento mesiac vyšla aj stabilná verzia webservera Apache pre UNIX, ku ktorému sa o pár dní pripojila finálna verzia PHP 3.0. Data Display Debugger sa tiež dočkal novej verzie 3.0, ktorá dovoľuje ladiť aj Javovské zdrojové texty! K (kej) Desktop environment sa v priebehu niekoľkých dní objaví s označením 1.0.

Akty X v podaní FBI ON-LINE
Na serveri FBI, www.fbi.gov, sa objavili archívne dokumenty, na ktorích FBI od roku 1940 zaznamenávala informácie o UFO. FBI hodlá zverejniť celkom 1,3 miliónov archívnych dokumentov aj z mnohých iných oblastí svojej činnosti. Čaká nás teda spústa čítania na dobrú noc ;-)